Konopný čaj vám pomôže vyriešiť fyzickú aj psychickú bolesť

You are currently viewing Konopný čaj vám pomôže vyriešiť fyzickú aj psychickú bolesť

Konopný čaj je stále obľúbenejším prírodným doplnkom, ktorý napomáha pri problémoch s nespavosťou, vysokým krvným tlakom a nervozitou. Sušené lístky konope v sebe skrývajú veľké množstvo minerálov, vitamínov a sú tiež bohatým zdrojom viacerých antioxidantov. Konopa siata je už odpradávna využívaná na liečbu rôznych chorôb. Viete na čo všetko pôsobí užívanie konopného čaju a aké účinky má konope na naše zdravie? Prezradíme vám to v tomto článku.

na obrázku sú klíčiace konopné semienka

Konopné semená ako malý zázrak

Aby sme sa mohli dopracovať ku konopnému čaju, musíme začať od začiatku, pri konopných semenách. Konopné semená obsahujú veľa vlákniny, bielkovín a aminokyselín. Navyše sú zdrojom viacerých vitamínov, ako napríklad vitamín A, vitamíny skupiny B (B1, B2, B3…), vitamíny C a K. Pokiaľ si potrebujete doplniť minerálne látky ako železo, vápnik alebo omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, práve konopné semená sú tým správnym doplnkom stravy. Udržujú zdravý mozog a srdce, napomáhajú pri liečbe ekzému a organizmus chránia pred príznakmi starnutia. Konopné semená môžete pridať do smoothie, jogurtu, šalátov, kaše alebo do akýchkoľvek polievok.

Ako nakupovať konopné semená

Pri nákupe konopných semien si dávajte pozor na to, aby boli zabalené vo vzduchotesnom a tmavom obale. Výrobky z konope sú vo všeobecnosti veľmi citlivé na svetlo a teplotu. Pri oxidácii, ktorá môže pri nesprávnom skladovaní nastať, sa z konopných výrobkov vytrácajú výživné látky.

Konopný čaj a jeho účinky na organizmus

Konopný čaj sa vyznačuje tmavozelenou farbou a chuťou pripomínajúcou trávu alebo žihľavu. Väčšinou sa sušené lístky konope siatej predávajú v zmesiach, v kombinácii s inými bylinkami. Najčastejšie ide o bazu čiernu, mätu, medovku, žihľavu ale do čaju si môžete pridať aj list čiernej ríbezle alebo maliny. Čaj z konope je možné piť kedykoľvek počas dňa. Pozitívne účinkuje najmä pri nespavosti, migrénach, nervozite. Je účinný aj pri astme, dýchacích ťažkostiach a cukrovke. Jeho pitie sa neodporúča pri psychických poruchách a pri chorobách srdca a ciev.

Príprava konopného čaju spočíva z lúhovania. Odporúčaná doba lúhovania je 15 minút. Pokiaľ si chcete pripraviť silný konopný čaj, sušené lístky nechajte variť vo vode približne 10 minút. Po uplynutí tohto času vývar hneď prelejte cez sitko a podávajte nesladený alebo s medom.

na obrázku je žena, ktorá si drží obklad na sánke proti bolesti zubov

Uvoľňuje bolesť

Konope je známe ako silné analgetikum a už odpradávna sa používa pri liečbe bolesti, najmä pri chronických chorobách. Kanabinoidy sa v centrálnom nervovom systéme viažu na jednotlivé receptory bolesti, čo pomáha silné bolesti potlačiť. Výhodou konope je, že v porovnaní s inými liekmi proti bolesti, nepôsobí na organizmus návykovo. Vzhľadom na to, že ide o čisto prírodný produkt, telo si naňho nezvykne tak, ako na opiáty. Konopný čaj, ani iné produkty z konope, vám teda nespôsobia závislosť, a v prípade ich vysadenia nebudete trpieť abstinenčnými príznakmi. Ideálny spôsob podávania konope vedie cez tráviaci systém, čo robí z konopného čaju malý zázrak pri rýchlom vstrebávaní a účinkoch na bolesť.

na obrázku je detail oka plačúcej ženy, ktorá má tvár sčasti prekrytú bielou textíliou

Konopný čaj zmierňuje úzkosť a depresiu

Kanabionoidy nachádzajúce sa v konopnom čaji pomáhajú pri liečbe depresií a úzkostných stavov. Popíjanie čaju z konope je veľmi upokojujúce a osviežujúce. Na rozdiel od fajčenia konope sa pri popíjaní uvoľňuje do organizmu menšie, čiže úplne zanedbateľné, množstvo THC, ktoré sa uvoľňuje postupne a nemá tak výrazné a nekontrolovateľné účinky na psychiku.

Článok pre vás pripravila Petra